UWAGA! Są to na razie wstępne założenia projektu!
Minitemp ma być projektem do samodzielnego wykonania. Z uwagi na charakter projektu i możliwość różnej konfiguracji nie ma możliwości publikacji rysunków płytek i plików do druku 3D.
Wykonanie części elektronicznej i mechanicznej pozostawiam więc do samodzielnego opracowania. Podam jedynie sposoby połączenia poszczególnych modułów.
Do skompilowania i uploadu do modułu ESP32 potrzebny będzie Arduino IDE z zainstalowaną płytką ESP32. Możliwe jest również wgranie przygotowanej wersji binarnej.
Minitemp jest przeznaczony przede wszystkim dla osób niewidomych i słabowidzących, ale może być wygodnym rozwiązaniem również dla osób widzących, którym pozwoli np. na zapoznanie się z prognozą pogody w czasie oglądania zdjęć kotków w Internecie lub przygotowywania śniadania. Jako że podobne urządzenie wchodzi w skład mojego „wygodnego elektronicznego domu” – zarówno ja (raczej słabo widzący) jak i ciesząca się niezłym wzrokiem żona możemy potwierdzić przydatność takiego rozwiązania.
Minitemp nie ma zastąpić aplikacji pogodowej. Podaje:
- Krótkie wciśnięcie:
Godzina, temperatura wewnątrz, temperatura na zewnątrz. - Dłuższe wciśnięcie:
- Godzina, dzień tygodnia, data
- Temperatura wewnątrz i na zewnątrz, ciśnienie, wilgotność
- Jeszcze dłuższe wciśnięcie:
- Godzina, dzień tygodnia, data
- Temperatura wewnątrz i na zewnątrz, ciśnienie, wilgotność
- Aktualne warunki pogodowe
- Uproszczoną prognozę pogody na dwa dni
- Podwójne kliknięcie – adres serwera www ustawień
Przykładowy odczyt (2 lipca 2024, Bielsko-Biała): meteo.mp3 lub meteo.wav
Wszystkie wersje posiadają wbudowany termometr wewnętrzny, możliwość podłączenia termometru na zewnątrz (przewodem). Wszystkie wersje korzystają z syntezatora mowy i identycznego wzmacniacza.
Możliwe podłączenia termometrów:
- Wewnętrzny
- Brak (nie interesuje nas temperatura w domu)
- DS18B20 (tylko temperatura)
- BMP180 lub BMP280 (temperatura i ciśnienie)
- Zewnętrzny
- Brak (dane wyłącznie z Internetu)
- DS18B20 (tylko temperatura)
- DHT22 lub odpowiednik – temperatura i wilgotność.
Wersja minimalna
Wymaga stałego zasilania i połączenia z Internetem. Nie zawiera żadnych elementów poza wymienionymi. Zasilanie 5V, zasilacz zależny od zastosowanej płytki ESP32.
Można zastosować dowolną płytkę ESP32 z dwurdzeniowym procesorem Xtensa i przynajmniej 4 MB pamięci Flash. Płytka powinna mieć wejście/wyjście zasilania 5V (czyli odpada Lolin 32 Lite).
Możliwości rozbudowy
Możliwości dotyczą wciąż najprostszego modułu ESP32.
Moduł zegarka o wysokiej dokładności DS3231. Umożliwia to podanie wstępnych informacji (godzina, odczyty termometrów) jeśli nie mamy połączenia z Internetem
Zdalne sterowanie dowolnym pilotem na podczerwień (można np. użyć niewykorzystanych klawiszy pilota od telewizora lub kupić za kilka złotych pilota przeznaczonego tylko do tego urządzenia)
Czujnik bezprzewodowy
W wielu przypadkach nie ma możliwości przeprowadzenia na zewnątrz przewodu do czujnika. Dodatkowym elementem może być czujnik bezprzewodowy. Problemem na razie jest zasilanie – typowy akumulator LiPo nie powinien pracować w temperaturze poniżej -20°C, a takie temperatury w Polsce w zimie to nic niezwykłego. Ale mam nadzieję na rozwiązanie tego problemu.
Rozwiązaniem może być zastosowanie akumulatorków NiMH – wymagają one co prawda dedykowanej ładowarki (a więc wyjęcia akumulatorów z urządzenia), pozwalają jednak na zastosowanie tańszego modułu (np. ESP32C3 super mini) przy cenie kompletu czterech akumulatorków porównywalnej z ceną akumulatora LiPo. Poza tym wiele domowych urządzeń korzysta właśnie z akumulatorków NiMH, tak więc kupno nowej ładowarki nie jest w tej sytuacji konieczne. Za to nie jest im straszna temperatura nawet nie co poniżej -30°C.
Dodaj komentarz